FacebookTwitterLinkedIn

DataBankasi (.databankasi) ransomware virus - removal and decryption options

Also Known As: DataBankasi virus
Damage level: Severe

What is DataBankasi ransomware?

DataBankasi is a piece of malicious software categorized as ransomware. It is designed to encrypt data and demand ransoms for decryption.

After we executed a sample of DataBankasi on our test system, this ransomware encrypted files and appended their filenames with a ".databankasi" extension. For example, a file initially titled "1.jpg" appeared as "1.jpg.databankasi", "2.png" as "2.png.databankasi", and so forth.

Once this process was completed, a ransom note in Turkish - "---BILGILENDIRME----NOTU---.txt" - was dropped onto the desktop.

Screenshot of files encrypted by DataBankasi ransomware:

Files encrypted by DataBankasi ransomware (.databankasi extension)

DataBankasi ransomware overview

According to a rough translation, DataBankasi's note informs victims that their files have been encrypted. It emphasized that the sole method of recovering the data is by paying a ransom to the attackers.

The message repeatedly warns against using third-party decryption tools or services, as only the cyber criminals behind this infection are capable of restoring the files, and users can fall victim to a scam. The note also warns against delaying to initiate contact and/or asking for discounts - since that will increase the ransom's size.

We have analyzed and researched thousands of ransomware infections, and this experience allows us to conclude that decryption is rarely possible without the cyber criminals' interference. However, victims often do not receive the necessary keys/tools to decrypt their data - despite meeting the ransom demands. Therefore, we advise against paying and thus supporting this illegal activity.

Removing DataBankasi ransomware from the operating system will prevent it from further encryptions. Unfortunately, removal will not restore already compromised files. The sole solution is to recover them from a backup (if available).

As a preventative measure against permanent data loss - we highly recommend keeping backups in multiple separate locations (e.g., remote servers, unplugged storage devices, etc.).

Ransomware examples

Iq20DiamondWizard, Unique, and TeamDarkAnon are merely some examples of ransomware we have analyzed recently.

While this malware operates practically the same throughout, these programs do have two major differences in-between - the cryptographic algorithms they use (symmetric or asymmetric) and the ransom size. Ransomware that targets companies typically demand exorbitant sums.

How did ransomware infect my computer?

Malware (ransomware included) is spread using phishing and social engineering techniques. Malicious software is usually disguised as or packed together (bundled) with regular content.

Virulent files can be PDF and Microsoft Office documents, executables, archives, JavaScript, etc. Once such a file is executed, run, or otherwise opened - the infection chain is initiated.

Malware is most commonly distributed through drive-by (stealthy/deceptive) downloads, malicious attachments and links in spam emails/messages, dubious download channels (e.g., freeware and third-party websites, Peer-to-Peer sharing networks, etc.), online scams, illegal program activation tools ("cracks"), and fake updates.

Threat Summary:
Name DataBankasi virus
Threat Type Ransomware, Crypto Virus, Files locker
Encrypted Files Extension .databankasi
Ransom Demanding Message ---BILGILENDIRME----NOTU---.txt
Free Decryptor Available? No
Cyber Criminal Contact databankasi@mail.ru, databankasi@techmail.info
Symptoms Cannot open files stored on your computer, previously functional files now have a different extension (for example, my.docx.locked). A ransom demand message is displayed on your desktop. Cyber criminals demand payment of a ransom (usually in bitcoins) to unlock your files.
Distribution methods Infected email attachments (macros), torrent websites, malicious ads.
Damage All files are encrypted and cannot be opened without paying a ransom. Additional password-stealing trojans and malware infections can be installed together with a ransomware infection.
Malware Removal (Windows)

To eliminate possible malware infections, scan your computer with legitimate antivirus software. Our security researchers recommend using Combo Cleaner.
▼ Download Combo Cleaner
To use full-featured product, you have to purchase a license for Combo Cleaner. 7 days free trial available. Combo Cleaner is owned and operated by Rcs Lt, the parent company of PCRisk.com read more.

How to protect yourself from ransomware infections?

We advise against opening the attachments and links found in suspect/irrelevant emails and messages, as they can be malicious and cause system infections.

Additionally, all downloads must be performed from official and verified sources. Another recommendation is to activate and update software with genuine tools/functions, as illegal activation ("cracking") tools and fake updates may contain malware.

We must stress the importance of having a reputable anti-virus installed and kept up-to-date. This software must be used to perform regular system scans and to remove detected threats and issues. If your computer is already infected with DataBankasi, we recommend running a scan with Combo Cleaner Antivirus for Windows to automatically eliminate this ransomware.

Appearance of DataBankasi ransomware's text file "---BILGILENDIRME----NOTU---.txt" (GIF):

DataBankasi ransomware ransom note (---BILGILENDIRME----NOTU---.txt) GIF

Text presented in this message:

######################## Genel Olarak ########################


Sisteminizde ki Verileriniz tarafımızca şifrelenmiştir....


Bilindik Veri Kurtarma Yöntemleri ile Verilerinizi Geri Getiremeyeceğinizi Bilmenizi İsteriz...


Kurtarmaya yönelik yaptığınız çalışmalar hakkınız ancak...
Geç dönüş yapılması halinde ve kurtarmaya ayırdığınız zaman sizin aleyhinize işleyecek olup geç dönüşlerde her zaman size artı fiyat olarak döneceği hususunuda dikkate alınız.

 

Veri kurtarma firmaları veya benzer yollar ile verileri geri getirmeye – kurtarmaya çalışmanız Sadece Sizin için Vakit ve Nakit Kaybı olacağı kesin olmak ile birlikte tercih sizindir.


1-) Son Zamanlarda Piyasada Çok Fazla Ödeme Yapılıp Dataların Açılmaması Durumu Var Özellikle Bu Tip Olayları Yaşayan İnsanlar Daha Az Ücret Ödemek için Hile Hurdaya Başvuran insanlar...
(Biz işimizi profesyonel olarak yapmaktayız  ödemeyi alır verileri teslim ederiz.Hiç Bir Zaman ödemesi alınmış bir veriyi açmamazlık yapmayız....)
bu açıklamayı mail ile dönüş yaparken net ve dürüst olmanızı beklediğimi iletmiş için yazdım.  Unutmayın net ve dürüst yaklaşımlar işinizi kolaylaştırcaktır
Güven Konusunda ise, Daha Önce Şifrelediğim ve Verilerini Açtığım Bir Firmayı Referans Gösterebilirim Yada dilerseniz Örnek Dosya Çözümü Yapabiliriz....


2 -) Yine istediğiniz Data Kurtarma Firmasına Gitmekte Özgürsünüz Bir Çoğu Hackerlarla Çalışyor.
Ama Ben Çalışmıyorum Data Kurtarma Firmalarına Giden Müşterilerin Verileri için Ekstra Ücret talep ettiğimi de bilmenizi isterim....


3-) Yukarıda Bahsettiğim Sorunları Yaşamamak Adına Fake Mailler Açarak Bize Mail Atmayınız Cevap Vermiyoruz Firma Mailleri Dışından Gelen Hiç bir Mail Cevaplanmamaktadır.


4- ) Sizi Tanımıyorum, Dolayısıyla Size Karşı Kötü Duygular Beslememin Size Kötülük Yapmamın peşinde değiliz
işimiz ticaret olarak görüyoruz paramızı alırız verileri teslim ederiz tamamen profesyonel olarak Bu İşten Bir Gelir Elde Etmekteyiz.
Yaptığınız Ödeme Sonrasında En Kısa Zamanda Verilerinizi Eski Haline Getirmek İçin Decrypter ( Şifreli Dosyaları Çözme ) Programını Gönderiyorum...


Aşağıdaki Referans Kodunuzla Birlikte Verilerinizi Almak isterseniz Lütfen SAAT 11:00  a Kadar Mail Atınız

 

Yinede Veri Kurtarma Firmaları, data kurtarma girişimleriniz veya Programları Denemek isterseniz Lütfen Dosyaların Aslı üzerinde Değil Bir Yere Kopyalayıp Onlar Üzerinde Deneme Yapınız.
Aksi halde bozulan dosyalardan siz sorumlu olursunuz.


######################## Benimle iletişime Geçtiğinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler ########################


1-) Size teklif ettiğimiz tutarın Üzerine Pazarlık Yapmayınız dikkate almadığınız gibi ısrarcı olunması halinde ekstra ekleme yapmaktayız.
Özetle bir siz değilsiniz Her Gün Onlarca iş yapmaktayız ve pazarlık için ayıracak vaktimiz de yoktur.


2-) Yine bir Saat Öncesinin Yedeği Var bir Hafta Öncesinin Yedeği Var Gibi söylemler ile indirim vs talep etmeyiniz varsa böyle bir durum yedeğinizi kurun ve devam edin
bu gibi durumlara fiyat konusunda indirime konu olmamakla birlikte katiyen pazarlığa konu edilemez.


3-) Çokça karşılaştığımız bizimle iletişime geçmek yerine Sağa Sola datanızı Kurtarırım Diyenler ile iletişim kurup üç beş gün sonra çözüm bulamadan en son bize gelmeniz sizin aleyhinize olacaktır,
gecikmeler size artı maliyet olarak yansıyacağı hususunu da dikkate alınız. Sıklıkla karşılaştığımız bir konuda,
Bir çok data kurtarmacı sizden aldığı bilgiler ile bize ulaşmaktadır ve size Vereceğimiz ücrete onlara  veriyoruz onlarda üzerine koyup tekrar size veriyor :)
 
Biz kesinlikle firma veya kurum yetkili dışında kimseyle pazarlık yapmıyoruz ve veri teslimi yada veri açma yapmıyoruz..
Yine bu gibi girişimleriniz sonunda gelirseniz Ücretiniz talep ettiğim tutarın üstünde olacağını bilmenizi isteriz.


4-) Zamanında net ve dürüst bir şekilde Gelip duygu sömürüsü gibi boş talepler ile değil de tam bir profesyonel gibi gelirseniz bizde size karşı gerekli hassasiyeti ve
profesyonelce ticaretimizi biri birimizi üzmeden tamamlarız. Bunu dışında mazeret mali gerekçe vb istekler ile  indirim talebinde bulunmayınız,
bu gibi gerekçeleri kesinlikle dikkate almıyoruz  işimizi duygularımızla yürütmüyoruz 10 yıllık tecrübemiz ile artık bu gibi durumlara  pirim vermemekteyiz...


5-) Bize ulaşırken Şirket Maili Dışında Mail göndermeyiniz dikkate almamaktayız.  Nedeni ise Bir Çok Data Kurtarma Firması ve Verilerini Çözdüğünü iddia Eden Dolandırıcılar sizden aldıkları bilgiler ile
(Özellikle Youtube Üzerinden) Fake Mailler Açıp bize ulaşıyorlar ve sizden para alarak ortadan kaybolmaktadırlar.


Bu yüzden sadece şirket maillerinden gelen yada sizin olduğunuza emin olduğumuz mail adreslerinden gelen iletilere cevap vermekteyiz.
Son olarak data kurtarmacılara ulaşsanız dahi onlar da verileri bizden talep etmektedirler bir nevi aracılıktan öte bir misyonları olmadığı gibi
son zamanlarda dolandırıcılık aracı olmuştur. Bizimle direk iletişime geçmeniz net ve profesyonelce yaklaşımınız işleminizin çok hızlı bir şekilde hatta gün içinde çözülmesini mümkün kılar.

 

=> REFERANS KODUNUZ <=
-
=> MAİL ADRESİMİZ <=


databankasi@mail.ru
databankasi@mail.ru


Yedek Email Adresimiz (Yukardakinden Cevap Alamadığınız Durumlarda)
databankasi@techmail.info


######################## Bu Kısım Data Kurtarma Firmalarına Özel Nottur ########################


Yıllarca Sırtımızdan Para Kazandınız Kurtarmadığınız Verileri Kurtarıyormuş Gibi Lanse Ettiniz Bu Saatten Sonra Hiçbirinizle Çalışmıyorum...
Fake Mailler Açıp iletişime Geçemeyin Yakalarsam Anlarsam Firmalara İfşa Ederim

DataBankasi ransomware removal:

Instant automatic malware removal: Manual threat removal might be a lengthy and complicated process that requires advanced computer skills. Combo Cleaner is a professional automatic malware removal tool that is recommended to get rid of malware. Download it by clicking the button below:
▼ DOWNLOAD Combo Cleaner By downloading any software listed on this website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use. To use full-featured product, you have to purchase a license for Combo Cleaner. 7 days free trial available. Combo Cleaner is owned and operated by Rcs Lt, the parent company of PCRisk.com read more.

Video suggesting what steps should be taken in case of a ransomware infection:

Quick menu:

Reporting ransomware to authorities:

If you are a victim of a ransomware attack we recommend reporting this incident to authorities. By providing information to law enforcement agencies you will help track cybercrime and potentially assist in the prosecution of the attackers. Here's a list of authorities where you should report a ransomware attack. For the complete list of local cybersecurity centers and information on why you should report ransomware attacks, read this article.

List of local authorities where ransomware attacks should be reported (choose one depending on your residence address):

Isolating the infected device:

Some ransomware-type infections are designed to encrypt files within external storage devices, infect them, and even spread throughout the entire local network. For this reason, it is very important to isolate the infected device (computer) as soon as possible.

Step 1: Disconnect from the internet.

The easiest way to disconnect a computer from the internet is to unplug the Ethernet cable from the motherboard, however, some devices are connected via a wireless network and for some users (especially those who are not particularly tech-savvy), disconnecting cables may seem troublesome. Therefore, you can also disconnect the system manually via Control Panel:

Navigate to the "Control Panel", click the search bar in the upper-right corner of the screen, enter "Network and Sharing Center" and select search result: Disconnecting computer from the Internet (step 1)

Click the "Change adapter settings" option in the upper-left corner of the window: Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Right-click on each connection point and select "Disable". Once disabled, the system will no longer be connected to the internet. To re-enable the connection points, simply right-click again and select "Enable". Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Step 2: Unplug all storage devices.

As mentioned above, ransomware might encrypt data and infiltrate all storage devices that are connected to the computer. For this reason, all external storage devices (flash drives, portable hard drives, etc.) should be disconnected immediately, however, we strongly advise you to eject each device before disconnecting to prevent data corruption:

Navigate to "My Computer", right-click on each connected device, and select "Eject": Ejecting external storage devices

Step 3: Log-out of cloud storage accounts.

Some ransomware-type might be able to hijack software that handles data stored within "the Cloud". Therefore, the data could be corrupted/encrypted. For this reason, you should log-out of all cloud storage accounts within browsers and other related software. You should also consider temporarily uninstalling the cloud-management software until the infection is completely removed.

Identify the ransomware infection:

To properly handle an infection, one must first identify it. Some ransomware infections use ransom-demand messages as an introduction (see the WALDO ransomware text file below).

Identify ransomware-type infection (step 1)

This, however, is rare. In most cases, ransomware infections deliver more direct messages simply stating that data is encrypted and that victims must pay some sort of ransom. Note that ransomware-type infections typically generate messages with different file names (for example, "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html", etc.). Therefore, using the name of a ransom message may seem like a good way to identify the infection. The problem is that most of these names are generic and some infections use the same names, even though the delivered messages are different and the infections themselves are unrelated. Therefore, using the message filename alone can be ineffective and even lead to permanent data loss (for example, by attempting to decrypt data using tools designed for different ransomware infections, users are likely to end up permanently damaging files and decryption will no longer be possible even with the correct tool).

Another way to identify a ransomware infection is to check the file extension, which is appended to each encrypted file. Ransomware infections are often named by the extensions they append (see files encrypted by Qewe ransomware below).

Identify ransomware-type infection (step 2)

This method is only effective, however, when the appended extension is unique - many ransomware infections append a generic extension (for example, ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked", etc.). In these cases, identifying ransomware by its appended extension becomes impossible.

One of the easiest and quickest ways to identify a ransomware infection is to use the ID Ransomware website. This service supports most existing ransomware infections. Victims simply upload a ransom message and/or one encrypted file (we advise you to upload both if possible).

Identify ransomware-type infection (step 3)

The ransomware will be identified within seconds and you will be provided with various details, such as the name of the malware family to which the infection belongs, whether it is decryptable, and so on.

Example 1 (Qewe [Stop/Djvu] ransomware):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Example 2 (.iso [Phobos] ransomware):

Identify ransomware-type infection (step 5)

If your data happens to be encrypted by ransomware that is not supported by ID Ransomware, you can always try searching the internet by using certain keywords (for example, a ransom message title, file extension, provided contact emails, crypto wallet addresses, etc.).

Search for ransomware decryption tools:

Encryption algorithms used by most ransomware-type infections are extremely sophisticated and, if the encryption is performed properly, only the developer is capable of restoring data. This is because decryption requires a specific key, which is generated during the encryption. Restoring data without the key is impossible. In most cases, cybercriminals store keys on a remote server, rather than using the infected machine as a host. Dharma (CrySis), Phobos, and other families of high-end ransomware infections are virtually flawless, and thus restoring data encrypted without the developers' involvement is simply impossible. Despite this, there are dozens of ransomware-type infections that are poorly developed and contain a number of flaws (for example, the use of identical encryption/decryption keys for each victim, keys stored locally, etc.). Therefore, always check for available decryption tools for any ransomware that infiltrates your computer.

Finding the correct decryption tool on the internet can be very frustrating. For this reason, we recommend that you use the No More Ransom Project and this is where identifying the ransomware infection is useful. The No More Ransom Project website contains a "Decryption Tools" section with a search bar. Enter the name of the identified ransomware, and all available decryptors (if there are any) will be listed.

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Restore files with data recovery tools:

Depending on the situation (quality of ransomware infection, type of encryption algorithm used, etc.), restoring data with certain third-party tools might be possible. Therefore, we advise you to use the Recuva tool developed by CCleaner. This tool supports over a thousand data types (graphics, video, audio, documents, etc.) and it is very intuitive (little knowledge is necessary to recover data). In addition, the recovery feature is completely free.

Step 1: Perform a scan.

Run the Recuva application and follow the wizard. You will be prompted with several windows allowing you to choose what file types to look for, which locations should be scanned, etc. All you need to do is select the options you're looking for and start the scan. We advise you to enable the "Deep Scan" before starting, otherwise, the application's scanning capabilities will be restricted.

Recuva data recovery tool wizard

Wait for Recuva to complete the scan. The scanning duration depends on the volume of files (both in quantity and size) that you are scanning (for example, several hundred gigabytes could take over an hour to scan). Therefore, be patient during the scanning process. We also advise against modifying or deleting existing files, since this might interfere with the scan. If you add additional data (for example, downloading files/content) while scanning, this will prolong the process:

Recuva data recovery tool scan time

Step 2: Recover data.

Once the process is complete, select the folders/files you wish to restore and simply click "Recover". Note that some free space on your storage drive is necessary to restore data:

Recuva data recovery tool recovering data

Create data backups:

Proper file management and creating backups is essential for data security. Therefore, always be very careful and think ahead.

Partition management: We recommend that you store your data in multiple partitions and avoid storing important files within the partition that contains the entire operating system. If you fall into a situation whereby you cannot boot the system and are forced to format the disk on which the operating system is installed (in most cases, this is where malware infections hide), you will lose all data stored within that drive. This is the advantage of having multiple partitions: if you have the entire storage device assigned to a single partition, you will be forced to delete everything, however, creating multiple partitions and allocating the data properly allows you to prevent such problems. You can easily format a single partition without affecting the others - therefore, one will be cleaned and the others will remain untouched, and your data will be saved. Managing partitions is quite simple and you can find all the necessary information on Microsoft's documentation web page.

Data backups: One of the most reliable backup methods is to use an external storage device and keep it unplugged. Copy your data to an external hard drive, flash (thumb) drive, SSD, HDD, or any other storage device, unplug it and store it in a dry place away from the sun and extreme temperatures. This method is, however, quite inefficient, since data backups and updates need to be made regularly. You can also use a cloud service or remote server. Here, an internet connection is required and there is always the chance of a security breach, although it's a really rare occasion.

We recommend using Microsoft OneDrive for backing up your files. OneDrive lets you store your personal files and data in the cloud, sync files across computers and mobile devices, allowing you to access and edit your files from all of your Windows devices. OneDrive lets you save, share and preview files, access download history, move, delete, and rename files, as well as create new folders, and much more.

You can back up your most important folders and files on your PC (your Desktop, Documents, and Pictures folders). Some of OneDrive’s more notable features include file versioning, which keeps older versions of files for up to 30 days. OneDrive features a recycling bin in which all of your deleted files are stored for a limited time. Deleted files are not counted as part of the user’s allocation.

The service is built using HTML5 technologies and allows you to upload files up to 300 MB via drag and drop into the web browser or up to 10 GB via the OneDrive desktop application. With OneDrive, you can download entire folders as a single ZIP file with up to 10,000 files, although it can’t exceed 15 GB per single download.

OneDrive comes with 5 GB of free storage out of the box, with an additional 100 GB, 1 TB, and 6 TB storage options available for a subscription-based fee. You can get one of these storage plans by either purchasing additional storage separately or with Office 365 subscription.

Creating a data backup:

The backup process is the same for all file types and folders. Here’s how you can back up your files using Microsoft OneDrive

Step 1: Choose the files/folders you want to backup.

Click the OneDrive icon in the taskbar

Click the OneDrive cloud icon to open the OneDrive menu. While in this menu, you can customize your file backup settings.

Select Help & Settings and click Settings

Click Help & Settings and then select Settings from the drop-down menu.

Select the Backup tab and click Manage backup

Go to the Backup tab and click Manage backup.

Select folders to backup and click Start backup

In this menu, you can choose to backup the Desktop and all of the files on it, and Documents and Pictures folders, again, with all of the files in them. Click Start backup.

Now, when you add a file or folder in the Desktop and Documents and Pictures folders, they will be automatically backed up on OneDrive.

To add folders and files, not in the locations shown above, you have to add them manually.

Select a file manually and copy it

Open File Explorer and navigate to the location of the folder/file you want to backup. Select the item, right-click it, and click Copy.

Paste the copied file in the OneDrive folder to create a backup

Then, navigate to OneDrive, right-click anywhere in the window and click Paste. Alternatively, you can just drag and drop a file into OneDrive. OneDrive will automatically create a backup of the folder/file.

File statuses in OneDrive folder

All of the files added to the OneDrive folder are backed up in the cloud automatically. The green circle with the checkmark in it indicates that the file is available both locally and on OneDrive and that the file version is the same on both. The blue cloud icon indicates that the file has not been synced and is available only on OneDrive. The sync icon indicates that the file is currently syncing.

Click Help & Settings and click View Online

To access files only located on OneDrive online, go to the Help & Settings drop-down menu and select View online.

Click the Settings cog and click Options

Step 2: Restore corrupted files.

OneDrive makes sure that the files stay in sync, so the version of the file on the computer is the same version on the cloud. However, if ransomware has encrypted your files, you can take advantage of OneDrive’s Version history feature that will allow you to restore the file versions prior to encryption.

Microsoft 365 has a ransomware detection feature that notifies you when your OneDrive files have been attacked and guide you through the process of restoring your files. It must be noted, however, that if you don’t have a paid Microsoft 365 subscription, you only get one detection and file recovery for free.

If your OneDrive files get deleted, corrupted, or infected by malware, you can restore your entire OneDrive to a previous state. Here’s how you can restore your entire OneDrive:

restore-your-onedrive

1. If you're signed in with a personal account, click the Settings cog at the top of the page. Then, click Options and select Restore your OneDrive.

If you're signed in with a work or school account,  click the Settings cog at the top of the page. Then, click Restore your OneDrive.

2. On the Restore your OneDrive page, select a date from the drop-down list. Note that if you're restoring your files after automatic ransomware detection, a restore date will be selected for you.

3. After configuring all of the file restoration options, click Restore to undo all the activities you selected.

The best way to avoid damage from ransomware infections is to maintain regular up-to-date backups.

Frequently Asked Questions (FAQ)

How was my computer hacked and how did hackers encrypt my files?

Victims themselves often open the ransomware executables, as these files are typically presented as or bundled with regular programs/media. Malware (ransomware included) is most commonly distributed through online scams, malicious attachments/links in spam mail, online scams, untrustworthy download channels (e.g., unofficial and free file-hosting sites, P2P sharing networks, etc.), illegal software activation ("cracking") tools, and fake updates.

How to open ".databankasi" files?

Ransomware-encrypted files cannot be opened/used unless they are decrypted.

Where should I look for free decryption tools for DataBankasi ransomware?

If you have experienced a ransomware infection, we advise you to check out the No More Ransom project website (more information above).

I can pay you a lot of money, can you decrypt files for me?

We do not provide such services. In fact, decryption is usually impossible without the cyber criminals' involvement. Therefore, third-parties offering paid decryption are likely scams or aim to act as middlemen between victims and criminals.

Will Combo Cleaner help me remove DataBankasi ransomware?

Yes, Combo Cleaner can scan devices and eliminate detected ransomware infections. It is noteworthy that while using an anti-virus program is the first step in ransomware recovery - security programs are incapable of restoring encrypted files.

▼ Show Discussion

About the author:

Tomas Meskauskas

Tomas Meskauskas - expert security researcher, professional malware analyst.

I am passionate about computer security and technology. I have an experience of over 10 years working in various companies related to computer technical issue solving and Internet security. I have been working as an author and editor for pcrisk.com since 2010. Follow me on Twitter and LinkedIn to stay informed about the latest online security threats. Contact Tomas Meskauskas.

PCrisk security portal is brought by a company RCS LT. Joined forces of security researchers help educate computer users about the latest online security threats. More information about the company RCS LT.

Our malware removal guides are free. However, if you want to support us you can send us a donation.

About PCrisk

PCrisk logo

PCrisk is a cyber security portal, informing Internet users about the latest digital threats. Our content is provided by security experts and professional malware researchers. Read more about us.

Malware activity

Global malware activity level today:

Medium threat activity

Increased attack rate of infections detected within the last 24 hours.

QR Code
DataBankasi virus QR code
Scan this QR code to have an easy access removal guide of DataBankasi virus on your mobile device.
We Recommend:

Get rid of Windows malware infections today:

▼ REMOVE IT NOW
Download Combo Cleaner

Platform: Windows

Editors' Rating for Combo Cleaner:
Editors ratingOutstanding!

[Back to Top]

To use full-featured product, you have to purchase a license for Combo Cleaner. 7 days free trial available. Combo Cleaner is owned and operated by Rcs Lt, the parent company of PCRisk.com read more.